Jak skutecznie walczyć z uzależnieniami?

Jak skutecznie walczyć z uzależnieniami?

Uzależnienie to choroba, a w związku z tym trudno jest oczekiwać, że ustąpi samodzielnie. Przeciwnie, ignorowanie jego istnienia oraz bagatelizowanie go prowadzi wyłącznie do jego dalszego rozwoju. Jedynym miejscem, w którym można rozpocząć skuteczną walkę z uzależnieniem jest ośrodek terapii uzależnień, nie można też zapominać o tym, że chęć walki z chorobą musi towarzyszyć nie tylko bliskim uzależnionego,, ale i jemu samemu.

Nie tylko alkoholizm

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień podejmuje szereg działań, których celem jest niesienie pomocy osobom zmagającym się z różnymi chorobami. Zakres jego działania potrafi zaskakiwać, warto jednak pamiętać o tym, że terminu uzależnienie nie używa się dziś jedynie w kontekście alkoholizmu i narkomanii.

Pacjenci prywatnych ośrodków pojawiają się w nich między innymi po to, aby poradzić sobie z niekontrolowanym pociągiem do hazardu, uzależnieniem od leków oraz wyjątkowo groźnych dopalaczy. Coraz częściej wspomina się także o „nowych” uzależnieniach takich, jak choćby uzależnienie od gier komputerowych, Internetu, zakupów albo pracy.

Trudne wyzwania – duże szanse

Prywatny ośrodek terapii uzależnień nigdy nie będzie miejscem, w którym uzyskamy obietnicę, że pacjent poradzi sobie ze swoją chorobą. Jeśli jednak wybierzemy miejsce solidne i sprawdzone możemy być pewni, że nie będzie też miejscem, w którym starci on swój czas.

Nowoczesny ośrodek uzależnień to miejsce, w którym opieka nad pacjentami wykracza poza proste schematy. Każdy może liczyć na indywidualne podejście i terapię dostosowaną do swoich potrzeb. Gdy ta okazuje się niewystarczająca lub niekompletna, ośrodek terapii uzależnień nie ma problemu z jej zmianą.