Podstawowe rodzaje ortez

Podstawowe rodzaje ortez

Ortezy to nowoczesne, funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu urządzenia ortopedyczne, które są stosowane przede wszystkim do unieruchomienia lub zabezpieczenia stawu.

Ze względu na swoje właściwości mogą być stosowane zarówno po urazach czy kontuzjach, jak i też w celach ochronnych lub profilaktycznych. Jednocześnie należy tu podkreślić fakt, iż występują w wielu rodzajach i wariantach, co sprawia, iż ortezy sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym posiada bardzo różne. Jakie są podstawowe rodzaje ortez?

Podział ortez ze względu na przeznaczenie

Niemal każdy sklep rehabilitacyjny posiada w swojej ofercie różnorodne rodzaje ortez ze względu na przeznaczenie. Tutaj trzeba wymienić te podstawowe: korekcyjne (które są stosowane przede wszystkim po operacjach i zabiegach), stabilizacyjne (których głównym celem jest ograniczenie zakresu ruchu), kompensacyjne (czyli takie, które wspierają mobilność) oraz kompresyjne (których podstawowych celem jest ochrona i profilaktyka).

Każde z tych urządzeń ortopedycznych pełni inne funkcje i jest stosowane w różnych przypadkach. A wszystkie wymienione wyżej ortezy sklep rehabilitacyjny posiada w swojej ofercie. 

Rodzaje ortez dostępnych w sklepie

Inny podział ortez dzieli je względu na część, dla której są dedykowane. W tym przypadku wyróżnia się trzy podstawowe warianty:

  • ortezy do kręgosłupa (odcinek szyjny, piersiowy lub lędźwiowo – krzyżowy)
  • ortezy do kończyn górnych (staw barkowy, przedramię, nadgarstek, dłoń, kciuk i staw łokciowy)
  • ortezy do kończyn dolnych (stopa, staw skokowy, udo, staw biodrowy, podudzie i staw kolanowy).

W każdym przypadku orteza jest dobierana do konkretnego problemu. Dodatkowo wyróżnia się urządzenia ortopedyczne ze względu na budowę – i tutaj można wyróżnić te sztywne, półsztywne i elastyczne. Każde z nich jest stosowane w innych sytuacjach. I co ważne – wszystkie te ortezy sklep rehabilitacyjny oferuje swoim klientom.