Jakie ortezy będą najlepsze?

Jakie ortezy będą najlepsze?

Ortezy to specyficzne urządzenia ortopedyczne, których głównym zadaniem jest utrzymanie stawu w jednej stabilnej pozycji. Ich niewątpliwą zaletą jest to, iż są lekkie – co jednoznacznie odróżnia je od gipsu.

Dodatkowo nowoczesne ortezy przepuszczają powietrze, umożliwiają odprowadzanie wilgoci, utrzymują stałą temperaturę wokół stawu i chronią skórę przed nieprzyjemnymi otarciami. A ponieważ każdy sklep rehabilitacyjny posiada je w różnych rozmiarach i o różnym przeznaczeniu, to każdy może je dostosować do indywidualnych potrzeb. Ortezy sklep to bardzo szeroka oferta produktów Jakie są rodzaje ortez?

Ortezy przeznaczone do kręgosłupa

Urządzenia ortopedyczne przeznaczone do stabilizacji kręgosłupa to bardzo popularne ortezy. Sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym zazwyczaj posiada je w kilku podstawowych wariantach:

  • ortezy do odcinka szyjnego (są stosowane przy podejrzeniach urazu kręgosłupa, zmianach zwyrodnieniowych oraz wszelkich schorzeniach mięśni szyi)
  • ortezy do odcinka piersiowego (są polecane osobom, które się garbią, mają kifozę lub borykają się z uszkodzeniami stawu barkowo – obojczykowego)
  • ortezy do odcinka lędźwiowo – krzyżowego (są stosowane przy złamaniach trzonów kręgów lub przy bólach kręgosłupa lędźwiowego)

Każda z wyżej wymienionych ortez jest stosowana przy konkretnym problemie. Jej wyborem i dopasowaniem każdorazowo powinien zajmować się lekarz.

Ortezy przeznaczone do kończyn

Innym rodzajem ortez są te przeznaczone do kończyn – i to zarówno górnych, jak i dolnych. W pierwszym przypadku urządzenia ortopedyczne sprawdzają się przy unieruchamianiu stawu barkowego, łokciowego lub nadgarstkowego. Natomiast ortezy kończyn dolnych są stosowane przy dolegliwościach ze strony stawu biodrowego, uda, podudzia, stawu kolanowego, skokowego i stopy. Ortezy przeznaczone do kończyn mogą być stosowane zarówno przy urazach i kontuzjach, jak i zmianach zwyrodnieniowych czy dolegliwościach bólowych.

Ortezy to niezwykle funkcjonalne urządzenia ortopedyczne, które można stosować zarówno przy urazach fizycznych, jak i różnorodnych dysfunkcjach, chorobach czy po operacjach lub zabiegach. A różnorodność w zakresie rodzaju i rozmiaru sprawia, iż nikt nie powinien mieć problemu z ich odpowiednim dopasowaniem.